top of page
  • Writer's pictureAdam

Minimalizmus v interiérovom dizajne: Menej je viac

Prehľadné, jednofarebné, jednoduché, „menej je viac“ – to sú niektoré z pojmov a konceptov, ktoré Vám okamžite napadnú, keď premýšľate o minimalizme. Minimalistický interiérový dizajn je veľmi podobný modernému interiérovému dizajnu a zahŕňa použitie najnutnejších vecí na vytvorenie jednoduchého a prehľadného priestoru. Obvykle kombinuje otvorený pôdorys, množstvo svetla, funkčný nábytok a zameriava sa na tvar, farbu a textúru len hŕstky základných prvkov. Dosiahnuť tento vzhľad je dômyselnejšie a úprimne povedané ťažšie než len vybrať pár kusov nábytku na biele pozadie, ktoré môže zanechať priestor chladný a pôsobiť neobývaným dojmom. V jednoduchosti je krása, ale ako na každý štýl interiérového designu je tu taktiež vyžadovaná určitá zručnosť. Preto sme vám spísali niekoľko hlavných zásad, ako dosiahnuť správny minimalistický dizajn.Biely interiér


1. Obmedzte svoju farebnú paletu


Ak by ste chceli zmeniť svoj interiér do minimalistického štýlu, začnite maľovaním stien. Minimalizmus platí vo všetkom, vrátane farieb. Celo-biele interiéry sú veľmi obľúbené u minimalistov. Šedé odtiene a odtiene zemských tónov tiež robia svoju prácu. Pointou je, že neutrálne farby sú to pravé pre váš minimalistický design. Monotónnosť neutrálnych farieb môžete rozbiť pridaním akcentov pastelových monochrómov alebo plných základných farieb; vankúš sem alebo váza tam. Dávajte pozor, aby ste to neprehnali alebo nepokazili celý efekt.Minimalistické dekorácie


2. Použite jednoduché geometrické tvary


Minimalizmus je o rovných líniách, hladkých krivkách, jednoduchých tvaroch a plochých rovinách. Takže sa držte ďalej od komplikovaných kusov nábytku s vyrytými alebo zložitými detailmi. Môžu vyzerať nádherne, ale nie sú pre Vás. Udržujte ho plochý, hladký a čistý.3. Zabite nudu použitím textúry


Ak ste premýšľali, ako urobiť Váš biely alebo šedý priestor pôsobivejším, potom tu je Vaša odpoveď: textúra! Zavedením rôznych textúr do Vášho interiéru pri zachovaní rovnakej farby získate rozmanitosť. Oživí Váš priestor v minimalistickom duchu. Opäť to však nepreháňajte! To je podstata minimalizmu.

4. Použite v interiéri ústredný bod


Stredové diely, umelecké diela alebo dokonca nábytok môžu hrať rolu ústredného bodu vo vašom priestore. Stredobodom by mohla byť ikonická váza na centrálnom stole alebo obraz. Pomerne veľké obrazy so živými farbami, ktoré kontrastujú s celkovo neutrálnou atmosférou, prirodzene upútajú pozornosť. Pokiaľ však Váš interiér už obsahuje kúsky farieb, možno by ste ich mali spojiť s paletou obrazu.


Rozbitie jednoduchosti zaujímavým obrazom


5. Uprednostnite kvalitu pred kvantitou


Minimalizmus si vyžaduje málo dekorácií, zdobenií a extravagantných detailov. Ako teda inak urobiť Váš interiér elegantným? Investujte do hodnotných materiálov ako je mramor alebo kvalitný porcelán. Nemusíte obkladať všetky svoje steny mramorom. Iba jednu stenu alebo prepážku, a tá by mohla byť Vaším ústredným bodom.


6. Venujte pozornosť „poriadku“


Minimalizmus je predovšetkým o úhľadnosti, čistote a neutrálnych farbách, čo je perfektný kontext pre zvýraznenie najmenšieho neporiadku. V súlade s tým treba pravidelne upratať a urobiť pre všetko miesto. Snažte sa obmedziť veci na stole či skrinkách. Skrinky, skrine a poličky sú v interiéri z nejakého praktického dôvodu.


Poriadny minimalista má poriadok

7. Pozor na detaily


Minimalizmus nie je štýl orientovaný na detaily. Avšak rovnako ako čisté plochy a farby zvýrazňujú neporiadok, zvýrazňujú aj zlé detaily. Zlé detaily môžu byť viditeľné v maličkostiach, ako je pripojenie osvetľovacej jednotky k stropu, zlé pánty dverí alebo chybný obklad.

8. Dekorácie voľte múdro


Môžete použiť dekorácie v interiéri, ale pozor aby to nebolo prehnané. Aké dekorácie môžete zaviesť do svojho minimalistického interiéru? Dokonale by vyzerali domáce rastliny v rovnako veľkých kvetináčoch alebo kvetináčoch rôznych veľkostí, ale rovnakého tvaru a farby. Obraz na stenu, ako sme už povedali, je dobrý nápad a jeden veľký obraz je oveľa lepší ako niekoľko malých.

9. Buďte opatrní so vzormi


Máte radi vzory? Pravidlá farby a tvaru platia aj pre vzory. Stavte na jednoduché, geometrické vzory s neutrálnymi farbami alebo monochrómami. Čím menej detailov a farieb, tým vhodnejší môže byť vzor.

10. Pustite dovnútra prirodzené svetlo


Prirodzené svetlo doplní biele a svetlé povrchy, takže priestor bude pôsobiť pohodlne a priestranne. Zobrazuje aj skutočné farby stien, podláh a nábytku. A nakoniec zachováva skutočnú podstatu minimalistického štýlu.


Prirodzené svetlo zvýrazní jednoduchosť

Pokiaľ by ste chceli svoj doterajší interiér zmeniť do štýlu minimalizmu, prvým krokom by mohlo byť vymaľovanie stien. Ako už bolo povedané, najlepšie je použitie neutrálnych farieb na steny. Skúste si našu online kalkulačku, kde sa ihneď dozviete koľko by Vás to stálo.0 comments

Comments


bottom of page