top of page
  • Writer's pictureAdam

Druhy interiérových farieb a ich vlastnosti

Výber správnej farby do interiéru je kľúčovým prvkom pri zariaďovaní každej miestnosti. Ovplyvňuje nielen farbu a štýl miestnosti, ale taktiež jej funkčnosť a životnosť. Existuje mnoho rôznych druhov náterov, každý z nich má svoje jedinečné vlastnosti a účel, preto je dôležité vybrať správny typ náteru pre konkrétnu miestnosť podľa jej účelu. V tomto článku sa bližšie pozrieme na rôzne typy interiérových farieb a ich vlastnosti, aby sme vám pomohli vybrať tú správnu farbu pre váš domov. Cenu maľby od profesionála si tiež môžete overiť niekoľkými kliknutiami v našej online kalkulačke.


maľovanie stien

Akrylové farby


Akrylové farby sú jedným z najobľúbenejších typov interiérových farieb. Sú často oteruvzdorné alebo umývateľné a odolné voči vlhkosti, preto sa často používajú v kuchyniach a kúpeľniach. Rýchlo schnú a sú bezpečné pre deti a domácich miláčikov. Tieto farby sa ľahko nanášajú a neuvoľnujú škodlivé látky. Arylové farby sú taktiež odolné voči vlhkosti a zmenám teplôt, preto sa často používajú v miestnostiach, ktoré sú náchylné k plesniam. Tieto farby rýchlo schnú, čo umožňuje rýchle využívanie miestnosti po vymaľovaní. Akrylové farby sú dobrou voľbou pre tých, ktorí hľadajú odolný a ľahko čistiteľný náter do svojich izieb. V našom ďalšom článku sa môžete dozvedieť, akú farebnú kombináciu môžete zvoliť na výmaľbu vašej kuchyne.Latexové farby


Latexové farby tiež patria medzi najčastejšie volené farby pri maľovaní bytov a domov. Sú umývateľné, prípade oteruvzdorné, ľahko sa nanášajú a sú bezpečné pre životné prostredie. Latexové farby sú tiež dobrou voľbou pre alergikov, pretože nevylučujú škodlivé látky. Sú vodeodolné a ľahko sa udržujú v čistote. Latexové farby sú tiež odolné voči vlhkosti a zmenám teplôt, preto sa často používajú v kúpeľniach, kuchyniach a technických miestnostiach. Tieto farby rýchlo schnú, čo vám umožňuje používať miestnosť ihneď po vymaľovaní.


latexové farby

Emulzné farby


Emulzné farby sú obľúbenou voľbou pri maľovaní vnútorných stien. Sú priedušné, čo umožňuje stenám dýchať. Sú taktiež bezpečné pre zdravie a ľahko sa nanášajú. Emulzné farby sú odolné voči nečistotám, preto sa často používajú v miestnostiach s veľkou prevádzkou, ako sú predsiene, chodby alebo detské izby. Tieto farby rýchlo schnú, čo umožňuje rýchle použitie miestnosti po maľovaní. Emulzné farby sú tiež bezpečné pre životné prostredie, pretože obvykle neobsahujú rozpúšťadlá.


Olejomaľba


Olejové farby sú jedným z typov interiérových farieb, ktoré sa vyznačujú vysokou životnosťou a odolnosťou voči nečistotám. Často sa používajú v klasických interiéroch, pretože dodávajú jasné a hlboké farby a krásny lesk. Olejová farby sú tiež dobrou voľbou pre drevené povrchy, pretože prenikajú hlboko do dreva a chránia ho pred vlhkosťou. Na rozdiel od iných typov farieb však olejové farby vyžadujú dlhšiu dobu schnutia a špeciálne náčinie na aplikáciu. Olejové farby môžu taktiež vyžadovať viac práce pri príprave povrchu, ktorý má byť natretý, rovnako ako pri samotnom lakovaní kvôli ich špecifickým vlastnostiam.


olejomaľba

Fotokatalytické atramenty


Fotokatalytické farby sú moderným riešením na maľovanie stien vo vnútri miestnosti. Majú vlastnosť pohlcovať škodliviny a neutralizovať pachy, preto sa často používajú v miestnostiach s veľkou prevádzkou alebo v miestnostiach so zvýšenou mierou znečistenia. Tieto farby fungujú na princípe fotokatalýzy, čo znamená, že využívajú energiu svetla na rozklad škodlivín na jednoduché zlúčeniny Fotokatalytické atramenty sú tiež bezpečné pre životné prostredie a zdravie, pretože neobsahujú škodlivé chemikálie. Tieto farby obvykle nevyžadujú žiadnu špeciálnu aplikáciu, venujte však pozornosť množstvu svetla, ktoré potrebujú, aby správne fungovali.

Výber správnej farby do interiéru je kľúčovým prvkom pri zariaďovaní každej miestnosti. Vďaka tomuto článku ste sa dozvedeli o rôznych typoch interiérových farieb a ich vlastnostiach, aby ste si mohli vybrať tú správnu farbu do svojej izby. Aby bol efekt 100% uspokojujúci, oplatí sa využiť služby skúseného špecialistu, ktorý vám pomôže nielen s výberom správneho náteru, ale tiež využije jeho vlastnosti na to, aby ste sa mohli tešiť zo svojho nového krásneho interiéru. Latexové, akrylové, emulzné, olejové a fotokatalytické farby sú len niektoré z farieb dostupných na trhu, ktoré majú svoje vlastné jedinečné vlastnosti a účel. Pred konečným výberom je dôležité starostlivo zvážiť svoje potreby a očakávania, a vziať do úvahy špecifiká miestnosti. Bez ohľadu na to, aký typ farby si vyberiete, je dôležité vždy dodržiavať pokyny výrobcu a pri lakovaní zostať v bezpečí. A pokiaľ si chcete overiť, aké štýly interiéru sú v roku 2023 najmodernejšie, pozývame vás k nášmu ďalšiemu článku.


0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page