top of page
  • Writer's pictureAdam

Aké farby zvoliť do kuchyne?

Jednou z najdôležitejších vecí, ktorú je potrebné pri výbere farieb do kuchyne zvážiť, je to, čo sa páči vám a ostatným členom domácnosti. Aké farby vám aj im budú vyhovovať? Neexistuje len jedna odpoveď, ale spoločne si ukážeme niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zaistiť, aby to bol priestor, ktorý si všetci zamilujú.


kuchyňa inšpirácia


Kde nájsť inšpiráciu pre novú kuchyňu?

Práca na vašej budúcej kuchyni začína jej návrhom. Práve do neho môžete pretaviť inšpiráciu pre novú kuchyňu, s ktorou sa stretnete na návšteve u priateľov, na internete, v špecializovaných kuchynských štúdiách a samozrejme aj vo svojej hlave. Každý máme od malička predstavu o vzhľade interiéru, v ktorom sa nám bude dobre žiť.

Pri návrhu vašej kuchyne môžete využiť praktické online nástroje, vďaka ktorým si vzhľad vašej budúcej kuchyne nielen predstavíte, ale budete môcť ladiť k dokonalosti. S niektorými z týchto programov dokážete vytvoriť dokonca 3D návrh vašej novej kuchyne.


Najobľúbenejšia farba do kuchyne na Slovensku je…


Kuchyňa je často považovaná za srdce domova. Je to miestnosť, kde sa rodina schádza, aby spoločne varila a jedla. Preto je dôležité zvoliť do kuchyne správne farby. Keď si predstavíte typickú slovenskú kuchyňu, ktorá farba sa vám vybaví? Ak je to oranžová alebo marhuľová farba kombinovaná s drevenými skrinkami a spotrebičmi z nerezovej ocele v otvorenom priestore navrhnutom pre život i varenie, potom si predstavujete kuchyňu ako väčšina Slovákov. Oranžová kuchyňa je u nás skrátka evergreenom.


Aké farby zvoliť do kuchyne?


Medzi klasické farby na stenu do kuchyne patrí okrem oranžovej taktiež aj červená a žltá alebo zelená. Všetky tieto farby podporujú chuť do jedla a pôsobia povzbudivo. A to je presne to, čo v kuchyni potrebujeme. V prípade menších kuchýň alebo kuchýň s moderným designom môžete nechať steny čisto biele. Celý priestor sa tak rozsvieti a opticky zväčší.


moderný design kuchyne


Kuchyne s moderným designom zvládnu aj chladné farby

Design modernej kuchyne umožňuje oveľa viac. Samozrejme vždy musíte brať ohľad na to, aký veľký priestor kuchyne máte k dispozícii. Menšie kuchyne vyžadujú svetlejšie farby. V tých väčších sa naopak môžete vyšantiť. Pri výbere vhodnej farby do vašej kuchyne ale myslite na to, že ju budete mať každý deň na očiach.

Pokiaľ je vaša kuchyňa veľká a spojená s obytnou časťou, snažte sa zladiť obe miestnosti tak, aby boli vzájomne farebne kompatibilné. Vo väčšej kuchyni si pokojne môžete dovoliť použiť aj farby ako modrú či zelenú alebo veľmi modernú fialovú. Pre dokonalý vzhľad vašej kuchyne ich však používajte skôr v svetlých pastelových odtieňoch a v kombinácii s teplými farbami.


Farebný môže byť aj kuchynský nábytok a spotrebiče


Farby v kuchyni to ale nie sú iba vymaľované steny. Úlohu zohráva tiež farebné ladenie vnútorného vybavenia kuchyne. Zamyslite sa nad tým, ako do celkového konceptu kuchyne zapadnú spotrebiče, skrinky a ďalšie vybavenie. Konkrétna farba môže s moderným designovým nábytkom pôsobiť úplne inak než s retro spotrebičmi do kuchyne. Váš jedinečný cit pre detail ľahko premeníte na realitu s designovými kolekciami Gorenje, v ktorých nájdete spotrebiče do kuchyne klasického vzhľadu, ale aj designové lahôdky.


Farebné spotrebiče majú zelenú

Nudí vás už biela a nerezová klasika v kuchyni? Radi by ste vyskúšali niečo iné? Vymeňte bielu chladničku za červenú alebo dokonca ružovú. Fádny priestor krásne oživí napríklad aj mikrovlnná rúra v tyrkysovej farbe. Medzi najobľúbenejšie farby, ktoré sa používajú na spotrebiče do kuchyne, patrí ale červená.

Určite sa stretnete s červenou rýchlovarnou kanvicou, žehličkou, do kuchynskej linky je možné zabudovať aj červenú práčku. Záleží len na vašej fantázii. Pokiaľ sa ale vo voľbe farieb necítite príliš komfortne, zvoľte jeden designový kúsok nábytku a ostatné spotrebiče zaobstarajte v klasických farbách. Uvidíte, že aj tento solitér pozdvihne design vašej kuchyne natoľko, že priatelia a známi budú chváliť váš vkus.


farebná chladnička


Moderné odtiene kuchynského nábytku

Svetlý kuchynský nábytok sa hodí do každej kuchyne. Staviť môžete na dekor dreva v kombinácii s bielym laminom alebo dobre vyzerajúce pastelové odtiene. Obávať sa nemusíte ani kuchynského nábytku v odtieňoch mätovej, svetlo modrej, ale aj červenej či ružovej.

Dekor dreva by mal ale prísť do úvahy v každej kuchyni. Ľahko ho skombinujete s akoukoľvek farbou vnútorného vybavenia kuchyne a dokážete vďaka nemu vytvoriť aj útulný priestor, v ktorom sa bude rada schádzať celá rodina. Rovnako ako v prípade farebného ladenia stien ale platí pravidlo, že aj v prípade vnútorného vybavenia kuchyne je vhodné prvok s tmavým ladením doplniť teplými odtieňmi. Napríklad kuchynskú linku v odtieňoch modrej či zelenej doplňte kuchynskými dekoráciami v zlatej farbe. Vďaka nim bude vnútorné vybavenie kuchyne pôsobiť luxusne.


Originálne dekorácie do kuchyne


Kuchynské dekorácie nie sú len ozdobné hrnčeky a dózičky, ktoré si pamätáme z čias našich babičiek. Nebojte sa do kuchyne použiť pokojne aj samolepky na stenu alebo designové obrázky v drevených rámčekoch, ktoré vhodne doplnia vnútorné vybavenie kuchyne.


V prípade, že máte kuchyňu prepojenú s obývacím priestorom, nebojte sa staviť na dekoračné prvky v podobnom designe, ktoré použijete do oboch miestností. Celý priestor sa tým krásne prepojí. Dekoráciu do kuchyne si môžete vyrobiť aj sami.


Upevnite okolo držiaka na kuchynské náčinie drevený rám a razom je na svete originálny obraz, ktorý v inej kuchyni nenájdete. Dekoračným prvkom môže byť aj samotné vybavenie kuchyne. Napríklad retro chladnička postavená do rýdzo moderného interiéru kuchyne môže vyzerať naozaj zaujímavo.0 comments

Commentaires


bottom of page