top of page
  • Writer's pictureAdam

Ako oddeliť kuchyňu od obývačky: inšpirácia, rady a tipy

Spojená kuchyňa s obývacou izbou sa stala určitým štandardom moderného bývania. Otvorený vzdušný priestor je už niekoľko rokov trendom, ktorý je možné uplatniť práve zlúčením kuchyne s obývacou izbou. Avšak priestor kuchyne je od obývačky nutné aspoň vizuálne oddeliť. Ako?


kuchyňa s obývacou izbou

Moderné kuchynské trendy sa pozvoľna menia, ale otvorená kuchyňa s obývacou izbou sa vo väčšine domácností stala normou. Či už zariaďujete úplne nový domov, alebo len hľadáte jednoduchý doplnok, vďaka nasledujúcim tipom sa dozviete ako usporiadať kuchyňu s obývacou izbou a ako ju od obývacej izby správne oddeliť.


Stavte na zónovanie

Pokiaľ ide o architektúru a design, existuje jedno usporiadanie, ktoré sa v dnešnej dobe zdá byť všadeprítomné - veľké, otvorené pôdorysy. Dve hlavné miestnosti - obývacia izba a kuchyňa sú tak často spojené do jednej otvorenej miestnosti.

Ak aj vy potrebujete oddeliť priestor kuchyne a obývacej izby, máte rôzne možnosti. Otvorené priestory fungujú najlepšie, pokiaľ sú zónované. Prečo sú zóny pre moderný obývací priestor s kuchyňou nutnosťou?

Zóny označujú, ktorá oblasť vašej izby je určená pre jednotlivé činnosti. Bez zón neposkytuje veľký priestor príliš súkromia, vyzerá rozľahlo a nie je útulný. Hromada nábytku umiestnená bez rozmyslu do veľkého priestoru vyvoláva dojem, ako by ste šli do skladu a nie do obývačky. Riešením je teda rozdelenie miestnosti do oblastí podľa ich funkcie.Ako zónovať spoločný priestor obývačky s kuchyňou?


Nenechajte sa mýliť, vytváranie zón neznamená uzatvorenie akejkoľvek časti miestnosti. Existuje dôvod, prečo sú otvorené priestory tak obľúbené! Ako teda priestor obývačky od kuchyne správne oddeliť a zachovať výhody, ktoré otvorený pôdorys prináša?zónovanie obývačky s kuchyňou

Farby a štýly

Jedným z najjednoduchších a vizuálne výrazných spôsobov je použitie farieb a rozdielnych štýlov na vytvorenie zón. Použite jedno farebné ladenie do obývacej izby a iné farebné odtiene do kuchyne. Ďalšou možnosťou je ozdobná tapeta za sedačku do obývacej časti alebo výrazné predelové svetlo nad jedálenský stôl.

Kombináciou tradičných a súčasných kusov nábytku alebo doplnkov nielenže vizuálne oddelíte kuchyňu od obývačky, ale taktiež vášmu domovu dodáte nadčasovú príťažlivosť a osobitý štýl.


Koberce

Definovať priestor a vytvoriť kuchynskú a obývaciu zónu môžete aj použitím kobercov. Pekný koberec dodáva vašej obývacej izbe pocit útulnosti, zatiaľ čo drevená podlaha v kuchyni vytvorí praktickejší priestor. Najčastejším riešením je jedna tvrdšia podlaha do celého spoločného priestoru a “zútulnenie” obývacej časti kobercom.


Nábytok

Ďalším z prirodzených spôsobov, ako oddeliť kuchyňu od obývačky je prostredníctvom nábytku. Napríklad dlhá pohovka alebo pohovka v tvare L môže oddeliť obývaciu časť od jedálenského kúta. Naopak jedálenskú časť je možné oddeliť, napr. v prípade kuchyne, ostrovčekom alebo barom.nábytok v kuchyni

Kuchynský ostrovček

Kuchynský ostrovček stojaci voľne v priestore je vhodný do nadštandardne veľkých kuchýň, v menších priestoroch môžete zvoliť kuchyňu do tvaru U, ktorá priestor rozdelí, a navyše získate viac pracovnej plochy. Súčasťou ako kuchynského ostrovčeka, tak aj kuchynskej linky v tvare U, môže byť aj jedálenský stôl alebo barový pult.


Bar

Bar predstavuje skvelé riešenie pre oddelenie kuchyne s obývačkou v malom priestore, v ktorom často nie je priestor na jedálenský stôl. Barový pult a stoličky tak nielenže nahrádzajú jedáleň, ale aj perfektne zónujú spoločný priestor.barový pult a stoličky

Police a prepážky

Na vymedzenie zón môžete využiť praktické police a prepážky, ktoré priestor nielen fyzicky oddelia, ale taktiež tým aj získate úložný priestor naviac. Na police je možné položiť knihy, kvetiny a najrôznejšie dekorácie.

Ak zvolíte police a prepážky, ktoré nie sú pripevnené k podlahe, budete môcť miestnosť podľa chuti a situácie prestavovať. Na rozdiel od priečky toto riešenie nebráni prieniku svetla a v priestore zachováva vzdušnosť. Ďalšou možnosťou je deliaci paravan s dreveným alebo kovovým rámom a rôznymi druhmi výplne, ktorý taktiež môžete podľa ľubovôle premiestňovať.


Závesy

Intímnejšiu atmosféru vytvoríte pridaním závesov z nepriehľadnej látky. Ak priestor nie je príliš svetlý, zvoľte radšej priehľadnú tkaninu, ktorá prepúšťa svetlo. Rovnako ako tapety, aj závesy si môžete vybrať v nespočítateľnom množstve farieb, vzorov a potlačí.


Priečky

Rozhodnúť sa môžete aj pre sadrokartónovú priečku, ktorá čiastočne oddelí priestor a vytvára dostatočné súkromie v kuchyni bez toho, aby sa kuchyňa s obývačkou úplne separovala. Zvážiť môžete aj posuvnú dverovú stenu, vďaka ktorej môžete mať priestor medzi kuchyňou a obývačkou ako otvorený, tak aj oddelený. Posuvné dvere navyše šetria miesto, pretože sa neotvárajú do priestoru, ale do puzdra v stene.


Ďalšie tipy pre spoločnú kuchyňu s obývacou izbou


Zariaďujete spoločný priestor kuchyne a obývacej izby? Potom nezabudnite zvážiť nasledujúce aspekty otvoreného priestoru.


Kuchynské spotrebiče

Vyberte si čo možno najtichšie kuchynské spotrebiče, ktoré vás nebudú rušiť v obývacej časti. Do spoločnej kuchyne s obývačkou sa všeobecne odporúča indukčná varná doska. Na rozdiel od plynového sporáka je tichšia a rýchlejšie sa ohrieva. V otvorenom priestore je potom nevyhnutný odsávací digestor, ktorý pohltí výpary a nepríjemný zápach pri varení a vyprážaní.


Osvetlenie

Do kuchyne si zvoľte ostrejšie biele svetlo, ktoré bude mieriť na pracovnú plochu. Do obývacej izby je vhodnejšie tlmenejšie teplé svetlo, ktorého intenzitu je možné v ideálnom prípade prispôsobiť - napríklad intenzívnejšie svetlo na čítanie, menej intenzívne pri sledovaní televízie a pod.0 comments
bottom of page