top of page
  • Writer's pictureAdam

Ako zútulniť obývaciu izbu

Vybavenie vašej obývacej izby je určite funkčné a praktické. Je ale tiež útulné a cítite sa vďaka nemu v obývačke bezpečne? Alebo by ste radšej trávili voľný čas v obývacej izbe, ktorá priamo nabáda k odpočinku a relaxácii, ale aj k stretávaniu sa s priateľmi? Zútulniť vašu obývaciu izbu nie je zas tak zložité, stačí niekoľko drobných úprav a váš pocit z obývacej izby sa výrazne zmení.


obývacia izba


Zamerajte sa na svetlo


Centrálny luster je v obývacej izbe nevyhnutnosťou. Okrem neho je ale praktické doplniť osvetlenie izby aj o náladové lampy a lampičky, ktorými si môžete presvetliť priestor, v ktorom sa budete oddávať napríklad čítaniu. V obývacej izbe by rozhodne nemala chýbať stolná lampička, stojaca lampa, ale ani sviečky a solárne lampičky. Práve tieto drobné zdroje svetla dokážu vykúzliť útulnú domácu atmosféru a vytvoriť z vašej obývacej izby oázu odpočinku.


Pri voľbe farby osvetlenia do obývacej izby, uprednostnite radšej teplé svetlo. Studené farebné odtiene síce podvedome podporia váš mozog pri práci, ale na relaxáciu príliš nepomôžu. Ako osvetliť obývačku, aby fungovala ako miesto na relaxáciu, ale mohli ste v nej mať aj svoj pracovný kútik? Centrálny luster doplňte o stojacu lampu, ktorú umiestnite k pohovke alebo ku kreslu na čítanie. Na okenný parapet, konferenčný stolík alebo na poličky umiestnite drobné designové lampičky. Celý koncept osvetlenia môžete doplniť taktiež bodovými svetlami, ktoré budú napríklad súčasťou nábytku v obývacej izbe.


Zdrojom osvetlenia je aj domáca elektronika. Počítače, mobily a televízory na nás žiaria svoje modré svetlo, vďaka ktorému sa nám horšie zaspáva, a prebúdzame sa unavení. Niektorí výrobcovia elektroniky sa túto vlastnosť snažia kompenzovať. Napríklad niektoré modely televízií Hisense dokážu na krátku vzdialenosť eliminovať modré svetlo. Vďaka tomu si oddýchnete vy aj vaše oči.Zosaďte televíziu z piedestálu


V niektorých domácnostiach je centrom všetkého diania televízia, ktorá tróni uprostred obývacej izby. Smerujú k nej tak oči všetkých členov rodiny, ale aj návštev. Kvôli televízii v obývacej izbe môže doma viaznuť konverzácia, čo sa negatívne prejaví na rodinnej atmosfére. Skúste to inak. Dajte televíziu bokom, zaveste ju pokojne na stenu a ako centrum obývačky zvoľte napríklad krb alebo relaxačnú zónu s kreslami a stolíkom. Po čase možno zistíte, že čas, ktorý trávite vo vašej obývacej izbe, je oveľa hodnotnejší, čo sa prejaví aj na fungovaní celej rodiny.televízia v obývacej izbe

Pokiaľ televíziu do svojej domácnosti ešte len vyberáte, vyjasnite si vopred nielen svoje finančné možnosti, ale tiež nároky na jej vybavenie, frekvenciu využitia a vaše predstavy o jej výbave. Niektoré televízory umožňujú iba sledovanie programov, iné je možné ľahko pripojiť na internet a na niektorých môžete hrať napríklad hry. Televíziu môžete jednoducho použiť aj ako základ domáceho kina - v tom prípade k nej budete tiež chcieť vybrať kompatibilný soundbar.Ktoré farby zvoliť do obývacej izby?


Útulná obývacia izba by mala byť vymaľovaná teplými farebnými odtieňmi. Za vhodné farby do obývačky sú považované tóny žltej, oranžovej, béžovej, svetlo hnedej, ale aj ružovej či svetlo červenej. S červenou buďte opatrní, na veľkých plochách môže pôsobiť agresívne. Na výmaľbu obývacej izby môžete použiť aj studené farby, pokiaľ ich vhodne nakombinujete s tými teplými.

Pri voľbe farby do obývacej izby vždy majte na mysli, že menej je viac. Kombinujte farebné odtiene vhodne s bielymi plochami a vytvorte tak zaujímavý priestor plný kontrastu, ktorý vás každý deň niečím prekvapí. Na otázku, ako vymaľovať obývačku, neexistuje jednoznačná odpoveď. Každý preferuje iné farebné odtiene a niekedy je ťažké zhodnúť sa aj v rámci rodiny. Pre lepšiu predstavu môžete použiť online vizualizačné programy, ktoré vám umožnia na základe vašej fotografie virtuálne zmeniť farebné ladenie stien.Doplnky do obývacej izby


Moderný design obývacej izby často spočíva v bielo vymaľovaných stenách doplnených o pohovku šedej farby. Tento skôr severský štýl bývania je minimalistický, ale niekomu nemusí vyhovovať. Naozaj útulná obývacia izba vyžaduje dekorácie a doplnky. Môže ísť o dominantný obraz vhodný do obývačky alebo drobné grafiky či nábytok.

Jednoliatosť obývačky naruší doplnok v kontrastnej farbe. Zvoliť môžete napríklad výrazné farebné kreslo, ku ktorému pridáte lampičky alebo bytový textil v podobnej farbe. Výhodou dekorácií v obývacej izbe je predovšetkým to, že ich môžete kedykoľvek vymeniť a zmeniť tak ráz celého priestoru.kontrastný doplnok


Ako zútulniť obývaciu izbu dekoráciami?


Využite skôr oblé tvary, ktoré na prvý pohľad vzbudzujú príjemnejšie pocity než doplnky hranaté. Začať môžete konferenčným stolíkom a pokračovať napríklad výmenou koberčekov, obrázkov na stenu alebo lustra. Pokiaľ budú vo vašej obývacej izbe prevažovať oblé tvary vybavenia a doplnkov, budete sa v ňom určite cítiť príjemnejšie.


Do obývačky patrí zeleň


Zelené rastliny si v našich domovoch našli nezastupiteľné miesto. Vďaka fotosyntéze čistia vzduch a tiež nám svojim vzhľadom zlepšujú náladu. Ľahko sa stanú príjemným doplnkom, ktorý zútulní náš domov. Ak potrebujete opticky znížiť vysoký strop, zaveste pod neho kvety. Zelený obyvateľ vašej obývacej izby sa ale jednoducho môže stať aj dominantou celého priestoru, záleží len na jeho vhodnej voľbe. Na tento účel sú skvelé napríklad fikusy, vyrastené kaktusy alebo palmy.kvety v obývačke

Pridajte na mäkkosti


Tým najľahším spôsobom je pridanie väčšieho množstva príjemne mäkkých vankúšov, prikrýviek a diek. Nielen v zime sa do nich radi zabalíte a budete si užívať ich hebkosť a teplo. Práve pocit tepla a mäkkosti spôsobí, že sa budete cítiť príjemne a útulne. Bytový textil navyše patrí k tým najlacnejším bytovým doplnkom a ak zvolíte vhodne jeho farbu a vzor, môže sa stať tiež príjemne farebným prvkom, ktorý naruší jednoliatosť obývacej izby.

0 comments

Comments


bottom of page