top of page
  • Writer's pictureAdam

Ako vymaľovať predsieň

V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme, aké farebné odtiene a kombinácie zvoliť pre optické zväčšenie a celkové presvetlenie vašej predsiene. Zameriame sa aj na výber vhodných dverí, vďaka ktorým budete chránení pred nežiaducimi zvukmi aj nechcenými návštevníkmi. Aký vplyv má veľkosť a svetlosť predsiene na výber farieb?Výber farieb

Výber farieb je nielen estetickou voľbou založenou na osobných preferenciách každého z nás, ale aj spôsobom, ako si umne pohrať s veľkosťou a svetlosťou predsiene. Základný koncept spočíva v tom, že svetlé steny majú tendenciu priestor opticky zväčšovať a vytvoriť efekt otvoreného a priestrannejšieho pokoja.

Naopak tmavé steny vytvárajú skôr uzavretejší priestor, a tým pádom sa na prvý pohľad môže javiť ako menej otvorený a viac stiesnený. Znalosť tzv. optického efektu vám umožní zvážiť rôzne farebné kombinácie a dosiahnuť vytúžený výsledok.


Kombinácia farebných plôch

Teplé farby (napr. sýto oranžová) priblížia stenu k ostatným. Vymaľovanie stropu tmavším farebným odtieňom, ako je farba podlahy, spôsobí, že strop bude vyzerať nižšie (čo sa môže hodiť pre veľmi vysoké stropy). Zároveň vďaka teplým tmavším farebným odtieňom môže predsieň pôsobiť menším a intímnejším dojmom.

Biele steny a strop predsieň opticky zväčšia a vytvoria efekt priestrannej miestnosti, ale pozor - úplne biele steny a podlaha zároveň môžu pôsobiť dezorientujúco. Chladné farby (napr. tyrkysová) opticky oddialia stenu od ostatných. Po vymaľovaní predsiene chladnými svetlejšími farbami docielite optického zväčšenia a pocitu priestrannosti.

Podlaha so svetlejším farebným odtieňom ako steny (biela podlaha/sýto žlté steny), môže vyvolať pocit nepohodlia a stiesnenia celej miestnosti.Funkcia prirodzeného svetla

Ďalším dôležitým faktorom je vystavenie miestnosti prirodzenému svetlu. Majte na pamäti, že kvalita prirodzeného svetla nie je konštantná a mení sa nielen počas dňa, ale aj počas roka. Zmena svetla ovplyvní aj celkové vnímanie farieb jednotlivých stien.

Vezmite do úvahy aj celkovú expozíciu predsiene. V predsieňach, ktoré sú orientované na sever, bude prirodzené svetlo dopadajúce do miestnosti vždy smerovať k chladnejším farebným tónom, čo znamená, že je vhodné vyhnúť sa práve farbám s chladným podtónom, ako je zelená a šedá. Môžeme naopak zvoliť farby s teplými tónmi, svetlejších odtieňov, aby sme prilákali čo najviac svetla zvonku. Môžeme zvoliť aj tmavšie odtiene, ktoré predsieni dodajú pocit pohodlia.


Osvetlenie

Vedľa prirodzeného svetla musíte tiež zvážiť jeho umelé zdroje, a zvoliť tak typ osvetlenia, ktorý bude zodpovedať teplému či naopak chladnému efektu, akého chcete dosiahnuť. Opäť platí, že osvetlenie v teplej bielej spôsobí, že zvolené farby v predsieni budú pôsobiť teplejším dojmom, zatiaľ čo studená biela dá viac vyniknúť chladným farbám.Výber dverí

Nielen steny, ale aj dvere si zaslúžia renováciu. Výmena vstupných dverí je žiaduca, ak sa rozhodnete pre celkovú rekonštrukciu predsiene a chcete plánovaný koncept zladiť čo najlepšie. Pri nákupe nových dverí zvážte rovno bezpečnostné vchodové dvere so zateplením.

Pri výmene interiérových dverí budete vyberať v prvom rade materiál - najčastejšie sa stretnete s tzv. MDF materiálom, čo sú drevovláknité dosky strednej hustoty. Drevené dvere v sebe skrývajú zložité návrhy, možnosť morenia aj rôznorodého farebného prevedenia. Rovnako majú dlhú životnosť a skvele tlmia akýkoľvek nežiaduci zvuk. Dvere z MDF sú oproti klasickým dreveným cenovo výhodnejšie, hladšie a netrpia na naštiepenie či popraskanie.Kedy sa pustiť do vymaľovania predsiene?

Hlavným aspektom je pochopiteľne výška dostupných finančných prostriedkov a ucelená predstava o koncepte novej predsiene, pokiaľ by ste chceli presnú cenovú kalkuláciu navštívte naše stránky. Vždy si rozmyslite, či chcete riešiť iba výmaľbu, prípadne výmenu podláh či kobercov, alebo či sa hodláte pustiť do rozsiahlejšej rekonštrukcie s výmenou vstupných a interiérových dverí, nábytku a dekorácií.

Pre vymaľbu akejkoľvek časti domu odporúčame naplánovať práce na teplejšie dni v roku, kedy budete môcť bez problémov veľa vetrať a všetko rýchlejšie vyschne.

0 comments

Comments


bottom of page