top of page
 • Natália Várošová

9 chýb, ktorým sa vyhnúť pri rekonštrukcii domu

Je jednoduchšie sa chybám vyhnúť, ako ich naprávať. Ak ste zdedili, alebo kúpili starší dom, pravdepodobne plánujete rekonštrukciu. Rekonštrukcia domu nie je lacná ani jednoduchá záležitosť. Už pred jej začatím musíte zohľadniť množstvo faktorov, aby ste predišli chybám. Ak potrebujete poradiť, na čo si dať pozor, potom ste na správnom mieste.


Architekt

Prečo je lepšia rekonštrukcia ako novostavba?


Či je lepšia rekonštrukcia alebo novostavba záleží od viacerých faktorov. V prípade, že dom je v relatívne dobrom stave, je prirodzené zvoliť rekonštrukciu. Ak však chcete búrať priečky, pretože je dom v naozaj zlom stave, alebo meniť orientáciu domu, môže byť vhodnejšie ho zbúrať a postaviť nový dom.


Rekonštrukcia navyše zachová pôvodnú atmosféru domu. K domu, ktorý ste zdedili máte určite citovú väzbu, a tak by bolo najlepšie zachovať čo najviac z pôvodného prostredia, na ktoré máte príjemné spomienky.


Nutnosť rekonštrukcie môže prísť aj s tým, že vy alebo niekto vo vašej domácnosti sa stane zdravotne znevýhodneným. Môže sa stať, že budete potrebovať upraviť váš domov na bezbariérový. V takom prípade vám s financiami pomôže aj štát.


Nereálne predstavy


Toto je jednoznačne prvá a úplne najbežnejšia chyba. Ľudia si často predstavujú veci príliš jednoducho a potom sú sklamaní, ak výsledok nie je podľa ich predstáv. Je prirodzené že túžite po bývaní ako z časopisu, ale nesmiete zabúdať na to, že obrázky v časopisoch sú len naaranžované a v skutočnom živote musíte myslieť aj na praktickosť.


TIP: Dajte si pozor, aby ste impulzívne nepodliehali trendom. To čo je v móde dnes, nemusí byť aj za rok a pravdepodobne neplánujete rekonštruovať s každým novým trendom.


V súlade so zákonmi


Rekonštrukcia, tak ako aj každá väčšia oprava, sa nazýva stavbou, a teda sa na ňu vzťahuje stavebný zákon. Dajte si pozor na to, kedy a aké povolenia budete potrebovať.


Aké povolenie potrebujete pri rekonštrukcií?


Stavebné povolenie potrebujete:

 • pri stavbách každého druhu bez zreteľa na ich stavebno-technické vyhotovenie, účel a čas trvania

 • pri zmene stavieb, najmä pri prístavbe, nadstavbe a pri stavebných úpravách

 • na stavebné úpravy, najmä búracie práce, pri ktorých sa mení vzhľad, priestorové usporiadanie bytu, spôsob užívania, zásahom do nosných konštrukciíRekonštrukcia

V určitých prípadoch stavebnému úradu postačí ohlásenie o stavbe:


 • pri drobných stavbách, ktoré plnia doplnkovú funkciu k hlavnej stavbe, a ktoré nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie

 • pri stavebných úpravách, ktorými sa podstatne nemení vzhľad stavby, nemení sa spôsob užívania stavby a neohrozujú sa záujmy spoločnosti

 • pri udržiavacích prácach, ktoré by mohli ovplyvniť stabilitu stavby, jej vzhľad alebo životné prostredie, a pri všetkých udržiavacích prácach na stavbe

Udržiavacie práce a niektoré opravy stavebnému úradu ohlasovať nemusíte. Jedná sa o tieto:

 • opravy fasády

 • opravy a výmena strešnej krytiny alebo povrchu plochých striech

 • výmena odkvapových žľabov a odtokových zvodov

 • opravy oplotenia a výmena jeho častí, ak sa tým nemení jeho trasa

 • opravy a výmena nepodstatných stavebných konštrukcií ako napríklad montáž plávajúcej podlahy

 • údržba a opravy technického, energetického alebo technologického vybavenia stavby, ak sa tým zásadne nemení jeho napojenie na verejné vybavenie územia ani nezhorší vplyv stavby na okolie alebo na životné prostredie

 • výmena zariaďovacích predmetov, najmä kuchynských liniek, vaní, vstavaných skríň,

 • maliarske a natieračské práce


Nedostatočné plánovanie


Nie všetko sa dá ovplyvniť, ale zodpovedným plánovaním môžete pravdepodobnosť nezdarov znížiť na minimum. Dôkladné plánovanie vám pomôže upraviť vaše očakávania aj znížiť časovú náročnosť. Opýtajte sa známych, ako dlho im rekonštrukcia trvala a koľko ich približne stála.


Výber stavebnej firmy


Aj keď sa snažíte ušetriť pri výbere, nie je najdôležitejšia cena, ale pomer cena- kvalita. Je zbytočné vybrať si najlacnejšiu firmu, ktorá prácu odflákne a následne bude potrebné opraviť to, čo pokazila. Kvalitné zateplenie domu alebo opravu strechy vám neurobí každý. Obráťte sa na odborníkov, ktorí nepodcenia žiadnu fázu rekonštrukcie a všetko prebehne v poriadku.


Vŕtanie

Práca bez zmluvy


Buďte opatrní predovšetkým u firiem, ktoré za nižšiu cenu ponúkajú prácu bez zmluvy. Žiadna zmluva = žiadna záruka. Pri probléme potom nebudete mať v rukách nič, čo by vám zaručilo nápravu napáchaných nedostatkov. Taktiež sa vám môže stať, že zaplatíte zálohu, ale majstrov už neuvidíte.


Neplaťte všetko dopredu


Snažte sa s firmou dohodnúť si splátkový kalendár v pomere k postupujúcej stavbe. Môže sa stať, že firma vezme prácu a odíde v polovici. Aj keď vás zmluva pred takýmito situáciami chráni, je lepšie im predchádzať, ako sa potom pracne domáhať spravodlivosti.


Financie


Nepodceňujte skutočnú výšku nákladov. Ak zistíte, že nemáte dostatok financií na rekonštrukciu je rozumnejšie ju odložiť, ako sa uspokojiť s lacnejšou variantou toho, čo ste skutočne chceli. Aby ste si vytvorili objektívny obraz o nákladoch na rekonštrukciu, nezabudnite ani na detaily, či už sa jedná o výber vhodného zrkadla do kúpeľne alebo o vypínače na svetlo na chodbu.


TIP: Zbytočne ale rekonštrukciu neodkladajte, pretože ceny stavebných materiálov sa neustále zvyšujú.

Lacný materiál


Nemôžete očakávať kvalitné výstupy, ak nepoužijete kvalitné vstupy. Priplaťte si za kvalitný materiál, ktorý vydrží, čo najdlhšie. Síce sa tým vstupná investícia zvyšuje, ale je to investícia do budúcnosti. Je lepšie si teraz priplatiť, než o dva roky zase opravovať. Pretože to vás v konečnom výsledku bude stáť oveľa viac. Môžete dať prednosť výrobkom označeným CE certifikátom. Toto označenie je zárukou toho, že výrobok spĺňa požiadavky danej EÚ. Aj to môže byť známkou kvality.


Nepresné meranie


Držte sa príslovia: “dvakrát meraj a raz rež.” Narobiť problémy môže aj pol centimetra. Ak pri výmere kuchynskej linky nebudete počítať aj s omietkou, linku pravdepodobne nenamontujete. Ľudia sú omylní a každí môže urobiť chybu, avšak chybovosť skúsených majstrov by mala byť minimálna.


Meranie

Myslíte si, že to zvládnete sami?


Myslieť si, že sami to urobíte najlepšie, môže byť veľká chyba. Nielen že sa väčšina z vás nemôžete porovnávať s ľuďmi s niekoľko ročnou praxou, ale v prípade problémov vám ani nebude mať kto poradiť. Prerobiť už pokazenú rekonštrukciu dá obrovskú námahu. Ak náradie a dielňa sú vašimi najlepšími priateľmi, tak smelo do toho, len pozor, aby ste neprecenili svoje schopnosti.


Bezpečnosť


Pri rekonštrukcii nemôžete zabúdať na bezpečnosť práce vás ani vašich majstrov. Trvajte na firme, ktorá spĺňa všetky požiadavky na bezpečnosť pri práci.


Rovnako buďte opatrní aj na seba. Aj keď je to váš domov, noste uzavretú obuv, pretože pri prerábke sa môže na zemi povalovať množstvo ostrých predmetov. Rovnako chráňte svoje ruky pracovnými rukavicami a oči okuliarmi a hlavne majte vždy po ruke vybavenú lekárničku.


Na bezpečnosť a zdravie myslite aj pri výbere materiálu. Existuje množstvo zdravotne nezávadných materiálov, vďaka ktorým bude vaša domáca klíma podporou vášho zdravia. Bohužiaľ existuje aj množstvo toxických a nezdravých materiálov, ktoré môžu spôsobiť množstvo zdravotných problémov.


Skladovanie materiálu


Dajte si pozor, ako skladujete materiál. Predovšetkým, ak práce trvajú dlhšiu dobu, alebo ste ho nakúpili príliš vopred. Dbajte na to, aby vám nátery a farby nevyschli skôr, ako ich použijete. Veľmi opatrní buďte aj s drevom alebo suchou zmesou na prípravu na maltu. Ak ich necháte navlhnúť, budete mať problém.


Maľovanie stropu

Starajte sa, aby vám bývanie vydržalo čo najdlhšie


Nezabúdajte na priebežnú starostlivosť o svoj domov. Viete ako udržiavať fasádu, aby vydržala ako nová? Ako predchádzať plesni, alebo ako často čistiť krb či kotol? V prípade, že starostlivosť o dom nie je vaša silná stránka, môžete sa obrátiť aj na odborníkov.0 comments

Comments


bottom of page