top of page
 • Writer's pictureAdam

Ako zariadiť malú obývaciu izbu s kuchyňou

Prepojenie obývacej izby s kuchyňou je nielen moderné, ale často aj nevyhnutné. Najmä v malých bytoch sa nedá ušetriť miesto inak ako spojením týchto dvoch miestností. Aby bol vytvorený multifunkčný priestor praktický, funkčný a zároveň harmonický, treba ho dôkladne premyslieť a zariadiť. Pozrime sa teda na efektívne spôsoby prepojenia kuchyne a obývačky v panelákovom byte alebo v iných menších priestoroch.


moderná izba vo svetlých farbách

Spojením obývacej izby s kuchyňou nielenže ušetríte miesto, ale budete môcť tráviť viac času s rodinou, zjednodušíte si servírovanie jedál a dosiahnete vzdušnejší priestor. Neorganizovaný dizajn však môže narobiť viac škody ako úžitku. Preto by ste sa mali vyhnúť častým chybám a návrh interiéru by ste mali vopred dôkladne zvážiť.Kuchyňa s obývacou izbou na malom priestore: začnite s ceruzkou a papierom

Ak bývate vo veľkom rodinnom dome alebo byte, prepojenie dvoch najpoužívanejších miestností nie je až taký problém. Ak však obývacia izba a kuchyňa majú 30 m2 alebo dokonca menej, je potrebné zohľadniť každý centimeter. Preto skôr, ako začnete zariaďovať, vezmite si papier a ceruzku a všetko si dôkladne naplánujte.


Nakreslite presný tvar kuchyne a obývačky v zmenšenej veľkosti na papier a nakreslite plánované usporiadanie interiéru vrátane všetkého nábytku a spotrebičov. Nezabudnite zohľadniť priestor na prechádzanie - napríklad medzi kuchynskou linkou a stolom, ako aj správnu vzdialenosť medzi stolom a stenou na pohodlné sedenie. V oboch prípadoch by ste mali nechať voľných aspoň 60-70 cm.


Praktický tip

Vždy majte na pamäti, že obývacia izba a kuchyňa by mali pôsobiť harmonicky, čo sa týka koncepcie a farieb, preto ich plánujte v jednotnom štýle. Myslite aj na praktické aspekty - napríklad kuchynský stôl by mal byť umiestnený čo najbližšie ku kuchyni, pričom jeho veľkosť by mala závisieť od počtu členov rodiny. Odporúča sa vyberať štvorcové a obdĺžnikové tvary nábytku, pretože okrúhly nábytok zaberá viac miesta.


Centrom malej obývacej izby s kuchyňou je kuchyňa

Prvou vecou, ktorú by ste mali zvážiť pri navrhovaní usporiadania priestoru, je umiestnenie kuchynských skriniek. Veľkosť si vyberte v závislosti od dispozície miestnosti; dobrým riešením sú skrinky so skrinkami, ktoré siahajú až po strop - získate tak potrebný úložný priestor, zatiaľ čo na vyššie police môžete umiestniť veci, ktoré nepoužívate tak často. Do malej kuchyne sa najčastejšie používa rovná kuchynská skrinka s dĺžkou 200 cm alebo skrinka v tvare písmena L. Odporúča sa zvoliť svetlý odtieň v jednoduchom dizajne, bez zbytočných doplnkov.


moderní kuchyně s digestoří

Odporúča sa vybaviť kuchyňu vstavanými spotrebičmi a mali by ste premýšľať aj o ich kombináciách, aby ste ušetrili miesto - napríklad namiesto sporáka s rúrou a mikrovlnnou rúrou si môžete zaobstarať varnú dosku a multifunkčnú rúru s mikrovlnnou rúrou. V prípade varnej dosky je dobré zaobstarať si takú, ktorá sa po vybratí hrnca sama vypne (to dokážu napr. varné dosky MORA s funkciou AutoStop).


Nezabudnite na kvalitný digestor

Aby ste vy a vaša rodina neboli obťažovaní pachmi z varenia v obývacej izbe, ktoré sú nielen nepríjemné, ale aj absorbované čalúneným nábytkom, a preto sa ťažko odstraňujú, zaobstarajte si do kuchyne kvalitný odsávač pár so silným ťahom.


Kombinujte funkcie a uprednostňujte minimalizmus

Ak chcete čo najlepšie využiť malú obývaciu izbu s kuchyňou, musíte myslieť na multifunkčné využitie nábytku a zariadenia.


 • Ak máte málo miesta, môžete klasický kuchynský stôl nahradiť skladacím stolom.

 • Ak chcete funkčne oddeliť priestor medzi kuchyňou a obývacou izbou, môžete použiť barový stôl, ktorý slúži aj na stolovanie.

 • Odporúča sa vybrať si sedacie súpravy, ktoré sa skladajú z viacerých častí, ktoré sa dajú podľa potreby premiestňovať.

 • Vyberte si skrinky vysoké až k stropu, aby ste vytvorili dostatok úložného priestoru.

 • Ak potrebujete miesto na spanie pre hostí, vyberte si rozkladaciu pohovku.

 • Dobrou voľbou je nábytok s integrovaným úložným priestorom - napríklad stoličky so sklopným sedadlom alebo pohovka s úložným priestorom.

 • Ak uprednostníte nábytok na kolieskach, budete ho môcť podľa potreby pohodlne premiestňovať.

 • Ak máte málo miesta na umiestnenie sporáka, vyberte si dvojplatničku alebo len varnú dosku.


Zároveň nezabudnite, že do malej obývačky s kuchyňou sa najlepšie hodí jednoduchý, minimalistický štýl nábytku a všetky kusy by mali byť v rovnakom štýle. Len tak dosiahnete harmonické prostredie, ktoré nebude pôsobiť "preplnene".


Ideálna je farebná schéma svetlých odtieňov, ako aj svetlé drevo, zatiaľ čo masívny nábytok je nevhodný. Vždy by ste mali kombinovať maximálne 2-3 farby a materiály. Šetriť by ste mali aj dekoráciami - snažte sa priestor zbytočne nepreplniť, stavte skôr na kvety, jednoduché vázy, sviečky alebo obrázky.


Maľovanie interiéru zohráva dôležitú úlohu

Okrem samotného nábytku je dôležitá aj farba stien v kuchyni a obývačke. Mali by ste sa úplne vyhnúť tmavým farbám, ako je hnedá, sivá, tmavomodrá atď. ktoré stmavujú a stiesňujú interiér. Naopak, optimálne sú svetlé a neutrálne farby ako biela, svetlozelená, svetlohnedá, béžová, krémová alebo broskyňová. Ak napriek tomu chcete použiť odvážnejšie odtiene, vymaľujte nimi maximálne jednu stenu.


Vždy by ste mali zvoliť jedno farebné usporiadanie pre obe miestnosti, alebo môžete zvoliť monochromatickú maľbu, keď jednu z miestností vymaľujete iným odtieňom farby použitej v druhej miestnosti.


Môžete použiť aj optické ilúzie - napríklad vodorovné farebné pruhy opticky rozšíria miestnosť, vodorovné pásy ju opticky zväčšia. Pruhy nemusia byť len na stenách, môžete ich zvoliť aj na závesy, koberce alebo podlahové krytiny. Na optické zväčšenie interiéru možno použiť aj zrkadlá.


Dôležitú úlohu zohráva aj výber podlahy

Okrem nábytku a dekorácií je potrebné vybrať aj vhodnú podlahu. Zatiaľ čo v oddelených miestnostiach sa často používa dlažba v kuchyni a plávajúca podlaha v obývačke, v malom prepojenom interiéri môžete použiť jednotný dizajn. Skvelou možnosťou je použitie dlažby v dekore drevenej plávajúcej podlahy v oboch priestoroch. Obývaciu izbu potom môžete zútulniť kúskom koberca.


Ako v malom priestore oddeliť obývaciu izbu od kuchyne

Najmä malé miestnosti s plochou okolo 25 m2 je lepšie nechať otvorené - akékoľvek rozdelenie by ich mohlo opticky ešte viac zmenšiť. Ak však trváte na oddelení dvoch miestností, existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť:


 • Môžete použiť štýlovú zástenu, ktorá sa veľmi ľahko umiestňuje a dá sa kedykoľvek premiestniť alebo zložiť.

 • Dobrým riešením sú otvorené police alebo komody.

 • Miestnosti môžete oddeliť aj barovým pultom alebo kuchynským ostrovčekom.

 • Veľmi praktickým riešením sú posuvné dvere, ktoré sa pohybujú po závesnej lište.

 • Jednoduchým spôsobom vizuálneho oddelenia je použitie prahu medzi miestnosťami.

Nezabudnite si vybrať správne osvetlenie

Na záver nesmieme zabudnúť na osvetlenie. Základom by malo byť kvalitné svetlo nad jedálenským stolom - vhodné je také, ktorého výšku a intenzitu možno regulovať, a úplne by ste sa mali vyhnúť masívnym lustrom. Do obývacej izby je vhodné stropné LED svietidlo, ktoré je doplnené ďalším osvetlením - napríklad stojacou alebo nástennou lampou, bodovými svietidlami osvetľujúcimi police alebo vitríny, ktoré opticky zväčšia priestor, alebo rôznymi LED pásmi na osvetlenie obývacej steny.


Dôležitá je aj farba svetla - do kuchyne je najlepšie neutrálne biele svetlo (5000 - 6000 K), zatiaľ čo do obývačky a nad jedálenský stôl zvoľte teplú farbu so žltkastým svetlom (2700 - 3400 K). A, samozrejme, mali by ste sa snažiť do bytu vpúšťať čo najviac denného svetla - namiesto ťažkých nepriehľadných závesov a pevne tkaných záclon zvoľte priehľadné záclony, mäkké závesy, krátke záclony alebo žalúzie. Domov bude hneď útulnejší.

0 comments

Comments


bottom of page